Ve 21. čísle týdeníku Respekt se rozpíná na celých třech stranách článek Marihuana mezi námi. Autoři se v úvodu rozhorlují, že prý náš stát zakazuje občanům trávit volný čas způsobem, kterým okolí přímo neobtěžují a kterým „aspoň podle tvrzení lékařů nijak výjimečně neubližují ani sami sobě“ (tedy přece trochu). - „Jde zkrátka o vážný zásah do svobody lidí.“ Autoři se ale zapomněli zmínit, o tvrzení kterých lékařů svůj článek opírají, tj. jestli pouze o lidi typu MUDr. Presla z Drop In nebo MUDr. Pavla Béma, anebo všechny lékaře včetně zahraničních. Ve druhém případě by zjistili, že se názory o účincích marihuany a hašiše zastávané (nejen) lékaři značně liší. Sotva ale mohou být rozporné v následujících základních bodech, které doplňuji o svůj komentář.

Nenechat zapustit kořeny

1. Marihuana již jako kuřivo (bez ohledu na psychické účinky) působí čtyřikrát razantněji na dýchací systém, čili může čtyřikrát častěji vyvolávat rakovinu plic a jiné choroby. Protože však nikdo asi nevykouří tolik marihuanových cigaret jako tabákových, nebezpečí se zhruba vyrovnává. V souvislosti s tím dochází k podivnému paradoxu - v době, kdy se v civilizovaných zemích světa horlivě a místy úspěšně bojuje proti kouření cigaret, a také u nás se například uvažuje o zákazu nebo velkém omezení tabákových reklam a míst, kde se vůbec smí kouřit, v téže době se v centru Prahy (jak doloženo snímkem) konají…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte