Film Času je málo a voda stúpa, který vysílá tuto středu od 22. hodiny v premiéře program ČT 2, je posledním filmovým dílem slovenského hudebníka Deža Ursinyho. Nedoprovází ho jeho hudba, nezazní v něm ani stopa jeho jedinečného tichého hlasu, jeho fyzická účast na filmu je skryta na druhé straně kamery. Přesto je ve filmu přítomný jednak jako autor rozhovorů a pak svým osudem, který se právě souběžně s natáčením filmu naplňoval. Ursiny onemocněl na začátku 90. let rakovinou - paradoxně jazyka. Prodělal operaci a náročnou léčebnou kúru včetně cesty za léčiteli na Filipíny, a jistý čas se zdálo, že nad nemocí vyhrál. První léta po listopadu '89 mu konečně přinesla docenění jako jedné z nejoriginálnějších postav československé hudební scény, zároveň se začal silně prosazovat jako významný filmový dokumentarista. (Ursiny byl celá 80. léta dramaturgem Slovenského krátkého filmu, avšak ke skutečně samotné práci se dostal až po odchodu z Koliby, kde v roce 1991 proběhlo zhruba to samé jako v Čechách na Barrandově.) Po několika málo letech se rakovina vrací a Ursiny umírá v Bratislavě 2. května 1995.

Tato smutná historie je důležitá pro pochopení naléhavých akcentů jeho posledního díla, které dva roky po Ursinyho smrti dokončil jeho spolupracovník Ivo Brachtl. Je to skutečně film o posledních věcech, nazíraných s vědomím blízkého konce, v situaci, která ale umožňuje ptát se čtrnácti autorit duchovních i světských, českých a slovenských s vážností, jaká by za…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte