Na letošní volby v Zimbabwe ve dnech 24. a 25. června čekali s napětím nejenom občané tohoto jihoafrického státu. Volbám totiž předcházelo masivní zabírání bělošských farem v zemi ze strany bezzemků a veteránů války za nezávislost (Respekt č. 18/2000). A bohaté farmy vlastněné bělochy jsou i v jiných státech černého kontinentu, zejména v sousední Jižní Africe, ale i v Keni, prostě tam, kde by se mohla černošská většina inspirovat. Zabírání farem v Zimbabwe ale nebylo spontánní: podporovala je již 20 let vládnoucí strana ZANU-PF prezidenta Roberta Mugabeho, strana, která tvrdě potlačuje jakoukoli opozici a zemi si autoritativně změnila k obrazu svému. Volby proto měly odpovědět na otázky, zda zabírání soukromých farem bude mít nadále zelenou a zda si Mugabeho státostrana uchová výsadní moc. Jak dopadly? Mugabeho ZANU-PF sice zvítězila, ale ztratila dvoutřetinovou ústavní většinu. To není málo, uvědomíme-li si, že od roku 1987 tuto většinu využila šestnáctkrát, naposledy letos právě k tomu, aby posvětila vyvlastňování bělošských farem. Díky ústavní většině Mugabe prosadil i model, že do stopadesátičlenného parlamentu jmenuje 30 poslanců on sám. Tím více vyniká úspěch opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (57 křesel), které vzniklo jen před devíti měsíci. Jen 62 mandátů - oproti dosavadním 117 - bude mít ZANU-PF a 1 mandát připadne malé opoziční straně ZANU-Ndonga.

Jak zchudnout

Těžko…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte