Josef Karel Šlejhar, který sám o sobě řekl, že možná nevytvořil nic velkého ani důležitého, je spisovatel dnes prakticky neznámý. Dokonce i podrobné literární příručky o něm uvádějí jen nejzákladnější životní data: narodil se 17. října 1864 ve Staré Pace, pocházel z písmácké rodiny, nedokončil studia chemie, na čas pracoval jako úředník v cukrovaru, spravoval (nepříliš úspěšně) vlastní statek a nakonec skončil jako učitel na obchodní škole. Ale to již v době, kdy byl literárně činný a knižně vyšla jeho díla původně otiskovaná v časopisech, například soubor Zátiší (1898), Z chmurných obzorů (1910) či Maloměstská idyla (1911). Je-li přece jen v povědomí dnešních čtenářů, pak snad jen svým podpisem pod manifestem České moderny anebo povídkou Kuře melancholik. O to víc si zasluhuje ocenění patnáctisvazkový výbor z jeho prací z nakladatelství Herrmann a synové, který jeho dílo představuje z různých stran, od velmi krátkých studií až po rozsáhlé texty. Je zarážející, že mezi těmi, kdo toto vydání finančně podpořili, není Český literární fond či ministerstvo kultury. Je naopak nadějné a velmi sympatické, že poděkování patří nejen městu Nová Paka, Městské knihovně v Nové Pace a doktoru Feustelovi, ale také a zejména České obchodní bance, a. s., které nakladatel ve šlejharovském duchu poděkoval Písní přeukrutnou o jednom lakomcovi.

Dotčení duše

Ani odborné charakteristiky jeho díla nejsou příliš povzbudivé: tak třeba Arne Novák mu vytýká zálibu pro …

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte