Málokdy se světoví i domácí analytici tak shodnou, jako tomu bylo v případě převzetí majetku IPB Československou obchodní bankou. Operaci uvítali evropští finančníci v londýnské City i americká investiční banka Merrill Lynch. „Nemohu než české vládě a centrální bance zatleskat. Stěží to mohli zvládnout lépe,“ cituje jednoho analytika úterní Wall Street Journal (ovšem až na straně 13 v rubrice Rozvíjející se trhy). O to víc na pozadí tohoto chóru vyniká vášnivý výkřik Václava Klause, vypůjčený zřejmě ze Zemanova slovníku, o „bankovní loupeži za bílého dne a za asistence státu“. Klienti IPB (a nejen oni) se tedy mohou ptát, zda bylo s prodejem opravdu nutné tak spěchat a zda všechno proběhlo tak korektně, jak se zdálo na první pohled.

Díra v bance

Jaká jsou tedy fakta? V IPB podle zprávy auditora chyběla v rezervách astronomická suma nejméně 21 miliard, a to ještě předtím, než vůbec vznikla panika u přepážek. Zpráva měla být zveřejněna tento týden. Ve svém důsledku by to pro IPB tak jako tak znamenalo odebrání bankovní licence, protože její tzv. kapitálová přiměřenost by klesla pod jednu třetinu zákonného limitu. Bez licence by se už IPB nemohla chovat jako banka - poskytovat úvěry, spravovat vklady apod. Jelikož „lev ve světě financí“ ovlivňuje pětinu českého hospodářství, mělo by to nedozírné následky. Vláda a centrální banka musely rychle najít někoho, kdo IPB chce, kdo ji dokáže převzít hned „jak stojí a leží“ a kdo sám bankovní licenci má.…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte