Politický projev k záležitostem evropské integrace, který nedávno přednesl německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer v Berlíně, se setkal s velkým ohlasem, ačkoli byl prezentován jako osobní názor. Na podobný impulz se totiž v nyní stagnující Evropě dlouho čekalo. Podle německého ministra nazrála doba, kdy by mělo být jasně řečeno, čím se EU hodlá v konečné podobě stát. Už nelze postupovat formou hry s otevřeným koncem, kdy teprve budoucnost by měla ukázat, jaký útvar se z postupné integrace nakonec vynoří. Joschka Fischer se domnívá, že by to měla být evropská federace národních států, s důrazem na prvek národních států. Vzkříšení řadu let proskribovaného konceptu a slova federace sice můžeme považovat za odvážný čin, ale důraz na národní státy plně odpovídá současnému duchu doby a otevřeně pojmenovává nynější stav politických ambicí členských států. Ambicí nezrušit sama sebe.

Nové rozdělení moci

Opravdu revolučním činem je však Fischerovo zpochybnění dosavadní metody evropské integrace, nazývané „Monnetovou metodou“. Je to metoda postupného převádění kompetencí členských států na společné orgány Evropské unie, tak jak si je vyžaduje ekonomická logika a jak se to už léta děje cestou složitých kompromisů mezi členskými státy. Fischer tím v podstatě zavrhuje stávající systém orgánů Evropské unie a jejich kompetencí včetně úlohy Evropské komise a Evropského parlamentu. Jednoznačně dává přednost modelu evropské federální vlády s úzkým…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte