Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Neděkujeme, zmizte

Zákon platí pro každého, ať má sebevětší majetek, moc a známosti. To je jasný vzkaz, který minulý pátek v poledne vyslala Česká národní banka, když uvalila nucenou správu na IPB. Zemanův kabinet jí k tomu dal své požehnání, čímž udělal své dosud nejodvážnější rozhodnutí; převzal politickou zodpovědnost za osud třetí největší banky s třímilionovou armádou klientů. Nucená správa nad IPB ukončuje éru jejích vlivných šéfů Jiřího Tesaře a Libora Procházky, dvou veteránů divoké etapy českého kapitalismu. Všechny ostatní kapitány velkých bank a podniků - od spořitelny přes Škodu Plzeň a Vítkovice až po Chemapol - už vzal čas, jen Tesař s Procházkou se zdáli nedotknutelní. Přečkali tři vlády, privatizaci své banky, ba i zatčení a krátkou vazbu. Do poslední chvíle spoléhali na to, že vláda a ČNB jim ze strachu před následky možného pádu budou jejich kousky ještě nějakou dobu tolerovat. To, že stát místo toho tvrdě zakročil, je skvělá zpráva pro české bankovnictví, celou ekonomiku a veřejný život vůbec.

Mocnější než dřív

Na první pohled se to zdá jako samozřejmost. Už od ledna se ví, že IPB chybí v rezervách obrovská suma nejméně 20 miliard korun na pokrytí klasifikovaných úvěrů. Hlavní akcionář - japonská investiční banka Nomura - peníze dodat nechce a objevují se signály, že šéfové banky ulívají majetek jinam. Tak co ještě proboha řešit? Důvody váhání byly dva. Prvním byla zkušenost s nucenou správou Agrobanky v roce 1996: přišla na 40 miliard, boje s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.