Málokdy se v našem tisku čtenář setká s rozsáhlejším článkem o Řecku. Nejčastěji to bývá na reklamní stránce s produkty cestovních kanceláří. Málokdy si také přečte vyloženě oslavný text. Když dočtete článek Jakuba Chába Řecké paradigma (Respekt č. 22/2000), víte hned nejen kam vyrazit na dovolenou, ale kam rovnou emigrovat.

Ohraný trik

Autor ve svém textu hledá paralely a rozdíly mezi českým a řeckým vývojem. Řecko hraje osvědčenou roli „předchůdce“, tentokrát v otázce vstupu do EU. Jaká jsou pravidla hry v tomto přetahování? Hlavně nikdy neodhalovat svoje slabiny. Postupem, který autor článku Řecké paradigma používá, by se vzorový stát na cestě do EU dal vyrobit třeba z Hondurasu. Poukažme proto na některé řecké nedostatky, které Jakub Cháb potlačil. První bod v česko-řeckém poměřování získává Řecko trochu nefér, když Jakub Cháb začne paralogicky vneseným pádem diktatury Třiceti roku 403 př. n. l. Pád Třiceti tyranů autor nečekaně spojí se zhroucením Junty roku 1974 (tentokrát našeho letopočtu). To je starý a poněkud ohraný trik. Dlouhé demokratické tradice, sahající daleko před počátky všech ostatních evropských demokratických zřízení, se nezmiňují náhodou. Střelba z historického arzenálu totiž kryje slabost současných pozic. Balkánská demokracie, kterou nacházíme v Řecku v tomto století našeho letopočtu, není příliš pevná. Absence veřejného prostoru je citelná na každém kroku,…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte