Na severu Izraele jsou tisíce uprchlíků z jižního Libanonu a Jeruzalém musí vyřešit, co s nimi. Vrátit se nemohou, neboť jde o členy Jiholibanonské armády a jejich rodinné příslušníky, které by doma - v Libanonu ovládaném Sýrií a domácími milicemi včetně neblaze proslulého Hizballáhu - čekaly za čtvrtstoletou kolaboraci s Izraelem přísné tresty. Když se Izrael letos v březnu rozhodl, že do 7. července stáhne své jednotky z bezpečnostního pásma v jižním Libanonu (viz Respekt č. 12/2000), bylo jasné, že nad tamními křesťany se stahují mračna. Když se ale izraelské jednotky pohnuly už 22. května a jim v patách se začal tlačit na jih Hizballáh, zachvátila jiholibanonské křesťany panika.

S tichým souhlasem

Spojenectví mezi Izraelci a libanonskými křesťany začalo již v roce 1975, kdy v Libanonu vypukla občanská válka a lídři tamních křesťanů se obrátili na Izrael s prosbou o pomoc. Izrael, řídící se doktrínou „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“, jim pomoc rád poskytl. Doufal také, že spojenectví s křesťanskými falangami mu pomůže v boji proti palestinským teroristickým organizacím, které tehdy z Libanonu prováděly protiizraelské operace. Během let vyrostla z křesťanských falang Pierra Džamáíla Jiholibanonská armáda generála Antoina Laháda - šest brigád čítajících na 2500 vojáků. Původně měla tato síla bránit zájmy libanonských křesťanů, ale postupem času se Jiholibanonská armáda stala…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte