Gymnázia zaznamenala při květnových přijímacích zkouškách neobvyklý nápor. „Podle dosavadních kusých informací ze školských úřadů lze říci, že zájem byl zcela mimořádný. Vznikl přetlak, který nikdo neočekával,“ říká tisková mluvčí ministerstva školství Dagmar Němečková. Odhady říkají, že se zájem o studium na státních čtyřletých gymnáziích zvýšil nejméně o polovinu, byrokraté se ale rozhodli poskytnout všeobecné vzdělání o desetinu menšímu množství zájemců než loni. Gymnázia v Čechách měla podle Ústavu pro informace ve vzdělávání o šest set míst méně (na samotnou Prahu z toho připadla polovina), na Moravě se nabídka snížila o pět set míst. „Kvůli tomu, že byl mimořádný zájem o čtyřletá gymnázia, nebudeme zakládat nová ani otevírat víc tříd,“ vysvětluje budoucí postup státních úřadů mluvčí Němečková. Přestanou alespoň místa na gymnáziích rušit? „O tom, že se počty míst snižují, nemám zdání, opravdu, nevím,“ hlásí Němečková.

Nečekaná pohroma

Upravená čtyřicátnice v hnědém kostýmu se svou trochu vykulenou čtrnáctiletou dcerou propátrávají nástěnku s nabídkou volných míst na středních školách, kterou vyvěsili v prosklené hale školského úřadu pro Prahu 4. Nabídka neoslní: na výběr jsou učební obory klempíř, tesař, prodavačka nebo třeba kominík, v lepším případě obory s maturitou. Dál už se nástěnka hemží nabídkou škol s příponou s. r. o. Po státních gymnáziích a obchodních akademiích ani stopy. "Je to pohroma. Holka má průměr na vysvědčení 1,2 a je…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte