V srpnu 1992 zasáhl jižní Floridu hurikán Andrew. Znamenal smrt pro šedesát lidí, evakuaci dalších dvou milionů - a zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 15 miliard dolarů vynaložených na následné odstranění škod, opravy a výstavbu. Tento „pozitivní“ dopad jedné z největších přírodních katastrof v dějinách USA se stal už klasickým argumentem proti přeceňování významu HDP. Původně tato veličina vznikla ve 40. letech a měřila americkou válečnou produkci. Postupně se ekonomický růst stal - spolu s nízkou mírou nezaměstnanosti a inflace - hlavním národohospodářským cílem všude na světě. A dnes ho politici vydávají za vyjádření národního blahobytu: čím více HDP roste, tím se mají lidé lépe. Na námitku, že pocit spokojenosti a štěstí s růstem nesouvisí, se obvykle odpovídá, že lepší měřítko nemáme.

Manželce se neplatí

Metod pro stanovení HDP je několik; podle tradiční definice se sečtou výdaje spotřebitelů a vlády, investice a celkový vývoz a naopak se odečte dovoz. Vůči tomuto postupu existuje řada výhrad. Připomeňme jen několik nejznámějších. HDP ignoruje netržní ekonomiku domácností a komunit. „Uvařím-li si doma jídlo nebo opravím auto, nikdy se to neobjeví ve statistice, přestože stejné služby v restauracích a autoopravnách HDP zvyšují,“ vystihl tuto slabinu americký ekonom William Nordhaus. Na domácí produkt stejně tak nemá vliv spousta práce, kterou zdarma odvádějí dobrovolníci v charitativních organizacích. HDP počítá vyčerpávání přírodního…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte