Velká výstava Toyen v pražském Domě U Kamenného zvonu je zajisté výtvarnou událostí prvního řádu a zároveň příležitostí seznámit širší diváckou obec s mimořádným dílem umělkyně, jejíž jméno se i pro nejmladší generaci stalo mytickým slovem, synonymem poezie a svobody, daleko překračující hranice světa výtvarného umění. Že se výstava nemohla uskutečnit za minulého režimu, že se tak stalo až deset let po listopadu 1989, je jiná otázka.

Historie avantgardy v Čechách

Životopisných údajů je jen hrstka, umělkyně byla tajnůstkářka. Podobala se v tom symbolistům, kteří své soukromí považovali za posvátné, důsledně vyžadovali oddělení soukromého života od díla a tak jako Otokar Březina (vlastním jménem Václav Jebavý) přijali s novým jménem i novou identitu. (Toyen se v tomto podobala Březinovi.) Narodila se 21. září 1902 v Praze. O dětství a mládí nevíme téměř nic. Rodinnými poměry byla donucena pracovat manuálně jako balička mýdla, ale tomuto osudu se vzepřela a v šestnácti letech se rozešla s rodinou i příbuznými. Obraz Marie Čermínové z té doby načrtl básník Jaroslav Seifert ve svých pamětech. Vzpomíná, že potkával před svým bytem na bývalé Husově třídě na Žižkově „podivnou, ale zajímavou dívku“, podivnou proto, že nosila kalhoty, což tehdy bylo vzácné. Marie Čermínová v roce 1919 začne studium na UPŠ u prof. Emanuela Dítěte, předčasně je ukončí roku 1922. Téhož roku o prázdninách cestuje na jugoslávskou Korčulu, kde se seznámí s Jindřichem Štyrským.…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte