Rámeček

PETR UHL
(58) strávil za svou politickou činnost devět let v komunistických kriminálech. Na začátku 70. let byl zakladatelem Hnutí revoluční mládeže, jedním z prvních signatářů Charty 77, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a Hnutí za občanskou svobodu. V roce 1989 založil Levou alternativu, hlásil se k hnutí, které charakterizoval jako „revoluční marxismus“. Po roce 1989 se stal poslancem Federálního shromáždění (1990–92) a ve stejné době i ředitelem ČTK. Po rozpadu federace si zvolil slovenské občanství a u Ústavního soudu vyhrál svůj spor o možnost mít i občanství české. Už řadu let působí jak expert Komise pro lidská práva OSN v Ženevě, v roce 1998 se stal zmocněncem vlády pro lidská práva. P. Uhl je ženatý a má tři děti.

Nelitujete svého nedávného rozchodu s částí romské elity?

S několika lidmi z těch, s nimiž jsem se rozešel, je velmi složitá domluva. U jiných mě přerušení kontaktu mrzí. Velká většina Romů, respektive jejich známých osobností, se ale se mnou stýká dál. Nepředstavujte si nějaké věcné spory, na každé hnutí, tedy i na hnutí za romskou emancipaci, se nabalují všelijací lidé. Znám to už z Charty 77.

Právě před dvěma lety začal případ zdi v Matiční ulici. Ústavní soud se vyslovil, že vláda pochybila, když věc dala rozhodnout parlamentu, a parlament pochybil, když o věci rozhodl. Co budete dělat příště, až někdo zase postaví zeď?

Myslím, že Ústavní soud rozhodl správně ve věci neústavnosti…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte