Doba, ve které žijeme, bývá někdy označována jako věk informací. Nové poznatky, myšlenky a názory se šíří rychlostí dříve nevídanou a v množství, které jediný člověk nemůže pojmout. Bohužel se však někdy stává, že se při své cestě informace pokroutí, pokřiví, ba dokonce svůj význam změní na zcela opačný. Že za to většinou může člověk, to snad ani není nutné dodávat. Tak se čtenáři novin mohli nedávno dozvědět, že Einstein se mýlil, když tvrdil, že je vesmír zakřivený. Je to pravda, anebo si jen zařádil novinářský šotek?

Hranice viditelného

Ze školy by si člověk mohl pamatovat, že světlo se ve vakuu šíří po přímkách. Něco takového však ve skutečnosti platit nemusí. Je například známo, že dráha světla se v blízkosti Slunce a jiných hmotných objektů mírně zakřivuje. Proč by tedy nemohl být zakřiven celý vesmír? Měření křivosti vesmíru je však velice náročné, vědci se musí uchylovat k nepřímým metodám, jako je například studium rozložení hmoty ve vesmíru krátce po velkém třesku. Díky dokonalejším dalekohledům mají astronomové možnost pozorovat stále vzdálenější objekty. Vzhledem ke konečné rychlosti světla se tedy dívají do stále hlubší historie vesmíru. Jeden z nejzajímavějších okamžiků vývoje vesmíru, jeho vznik během Velkého třesku, je ale pro jejich přístroje zcela nedostupný. Přesto ale to nejstarší záření, které pozorujeme, vznikalo v době, kdy byl vesmír zcela odlišný od toho dnešního. Před asi dvanácti miliardami let, 300 000 let po velkém…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte