Rok 1975. Dne 30. dubna padl Saigon. Pro všechny Vietnamce to znamenalo konec války: muži se přestali obávat mobilizace, ženy nemusely trávit dlouhou službu v nemocnici, na poli či v továrnách a děti z Hanoje už nebylo třeba stěhovat na venkov před bombardováním. Každá rodina ztratila nějakého člena. Některé matky přišly o své syny nebo dcery. Padli za osvobození Saigonu. Padli - stejně jako 3 miliony jiných Vietnamců - za sjednocení země. Rok 2000. Pětadvacet let je dlouhá doba, ale rána se nezacelila. Dva miliony lidí v exilu, statisíce jich zůstaly na dně moře, statisíce byly popraveny či „převychovávány“ v koncentračních táborech bez naděje, že se odtamtud někdy dostanou. Další statisíce odletěly pracovat do různých zemí, kde se žádá levná pracovní síla. Tito lidé tam pak zůstávali: doma nemohli mít ledničku a televizi, jak slibovali státní představitelé kdysi v roce 1976.

Jen pro zvané

Pro vietnamské komunistické představitele byl 30. duben vždy dnem osvobození, dnem vítězství. Právě díky tomu dnu se stali středem světa a ještě dlouho poté se o nich mluvilo. Letos se velkolepé oslavy 25. výročí vítězství konaly již od začátku března - od Ban Me Thuat přes Da Nang, Nha Trang až po Saigon. Vietnam při této příležitosti žádá od USA účast na odstranění následků války. Ale na rozdíl od minulých let byly letošní manifestace sice velkolepé, leč v Ho Či Minově městě (Saigonu) se konaly v uzavřeném prostoru a jen pro pozvané. Proč? Obávali se…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte