Rovněž ve Spojených státech se minulý týden vzpomínalo na 25. výročí pádu Saigonu. A také zde ani po čtvrtstoletí nenašly miliony amerických rodin v duši mír. USA ztratily při obraně Jižního Vietnamu před agresí vojsk komunistického Severního Vietnamu přes 58 tisíc vojáků.

Výročí bez oslav

V dnešní Americe prožívá každý vzpomínky na vietnamskou válku jinak, přesto lze říci, že neexistuje rodina, která by nebyla Vietnamem přímo poznamenána. Většina mužů střední generace určitou dobu ve Vietnamu působila, mnohým ženám tato válka vzala syny, muže, bratry či otce. Snad i proto zůstává toto téma ve společnosti stále tak živé. V USA se neorganizovaly žádné pompézní oslavy výročí. Přesto si o předminulém víkendu snad každé americké městečko konec vietnamské války připomnělo. U známého památníku v hlavním washingtonském parku u Bílého domu se sešlo velké množství vietnamských veteránů. Deník New York Times otiskoval několik dní sérii reportáží o životě v dnešním Vietnamu a všechny televizní stanice si do nedělních diskusních programů pozvaly přímé účastníky války. Znamená to tedy, že Američané nenávidí Vietnam? Přes všechnu bolest určitě ne. Každý se s minulostí určitou formou vyrovnal. Pro většinu mladých je neradostnou kapitolou v hodinách dějepisu. Řada veteránů se již několikrát vrátila na místa bojů z přelomu 60. a 70. let. Nejinak tomu bylo letos, kdy Vietnam navštívila početná delegace amerických vojenských vysloužilců včetně populárního…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte