Čeští občané jsou nejhoršími řidiči v Evropě. Tvrdí to alespoň mezinárodní statistika. V počtu mrtvých při dopravních nehodách nemá Česká republika konkurenci a ve schopnosti ujet co nejméně kilometrů bez nehody předstihli zdejší šoféry jen maďarští kolegové. Přesto parlament právě projednává zákon, který je k nebezpečným řidičům ještě shovívavější než doposud platná Zápotockého vyhláška z roku 1953. Například je chce prakticky jednou provždy zbavit strachu, že by i za vytrvalé porušování předpisů mohli třeba přijít o řidičské oprávnění. Návrh už bez problémů prošel prvním čtením, na květnové schůzi by mělo být rozhodnuto.

Horší než drogy

V minulém desetiletí zahynulo na našich silnicích skoro čtrnáct tisíc lidí. Za stejnou dobu zemřelo v Česku na „zlatou dávku“ přibližně stokrát méně narkomanů. A například jedna z nejčastějších smrtelných nemocí - rakovina prsu - zabije podle dostupných statistik ročně o dvacet procent méně obětí než čeští řidiči. Zatímco se však stát překupníky drog a smrtelné nemoci s vynaložením nemalých částek snaží udržet na uzdě, před bezohledností řidičů jako kdyby rezignoval. Pravidla chování na silnici dodnes určuje výnos vlády Antonína Zápotockého z roku 1953. Během uplynulého půlstoletí let byl sice několikrát upraven, ale nijak zásadně se nezměnil. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře „policie tvrdě sleduje provoz a pokutuje řidiče, zejména ty, kteří překračují povolenou rychlost“. Ovšem čísla a statistiky…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte