„Demonstranti řeknou, že MMF je arogantní. Řeknou, že nenaslouchá rozvojovým zemím, kvůli nimž byl kdysi založen. Řeknou, že je tajnůstkářský a vyhýbá se demokratické kontrole. Řeknou, že jeho ekonomické recepty často situaci jedině zhoršují. A budou mít pravdu.“ Takto týden předem předpovídal události na washingtonském summitu přední světový ekonom Joseph Stiglitz v rozsáhlém článku pro liberální The New Republic. Po zprávě Meltzerovy komise, která globální finanční instituce hodnotila především z republikánských pozic, je jeho text kritikou „zleva“: tento stanfordský profesor byl mimo jiné poradcem prezidenta Clintona během jeho prvního funkčního období. Stiglitz se ve svém textu zaměřuje výhradně na Mezinárodní měnový fond. Světovou banku, kde téměř čtyři roky (až do loňského listopadu) pracoval jako hlavní ekonom, nechává stranou.

Za zavřenými dveřmi

Stiglitzovy výhrady proti postupu MMF během asijské krize i v Rusku jsou celkem známy - v článku nazvaném „Co jsem se naučil během světové ekonomické krize“ proto zejména líčí, jak ani pozice hlavního ekonoma Světové banky nestačila na ovlivnění aparátu „sesterské“ organizace. Když mluvil s úředníky a analytiky, přesvědčovali ho, že o všem rozhoduje rada ředitelů MMF. Když se ale obrátil na ředitele včetně Stanleyho Fischera, muže č. 2 v MMF, ujišťovali ho pro změnu o tlacích „zespodu“. "Bylo to k zešílení. Všechna jejich jednání se odehrávala za zavřenými dveřmi a nedalo se zjistit, kdo nebo co…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte