První setkání s výraznou poetikou skupiny Velvet Underground nebo Patti Smithové, to je něco, co se těžko opakuje u desáté desky týchž, stárnoucích muzikantů. Že v mnohém zůstávají stejní, si ale nezasluhuje blahosklonně shovívavý tón: to, co si drží, není často nic menšího než obrys osobitého světa, v jehož vnitřním labyrintu se pak vydávají po nových cestách, často pozoruhodně analogických dění u nás, ve společném světě.

Ještě jednu revoluci

Gung Ho je osmé album Patti Smithové, tedy třetí po dlouhé pauze a překvapivém, plně tvůrčím návratu. Dnes třiapadesátiletou klasičku punkové generace devadesátá léta moc nešetřila. Postupně jí umírali blízcí přátelé (mj. fotograf Robert Mapplethorpe), manžel Fred „Sonic“ Smith, naposledy bratr Todd. V nových písních se Patti Smithová nevrátila k tématu smrti (které obepínalo album Gone Again), místo toho zpívá o rodině, k níž ji vázalo vždycky silné pouto: bratr byl technickým šéfem její koncertní party, matka odpovídala na dopisy Pattiiných fanoušků, na nové desce hrají sestra Kimberly a syn Jackson. Muž na obalu alba je otec Grant Smith. Právě s ním má zpěvačka spojený výraz Gung Ho: když byl otec ve válce, matka užívala čínský výraz pro stav, kdy jde někdo do něčeho naplno. Titul také odkazuje k Ho Či Minovi, jehož osobnost Patti Smithová nedávno studovala, na obalu jsou její fotografie z Ho Či Minova muzea v Saigonu, jako o bojovníkovi za svobodný Vietnam se o něm vyjadřuje uznale. Nejpatrnější z…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte