Před sto lety, 26. dubna roku 1900 se v Blatě u Poděbrad narodil Alén Diviš. Jako malíř byl obdarován sugestivností a originalitou, ale zároveň trpkým osudem celoživotního outsidera. Stal se malířskou legendou, přestože dodnes nemá monografii a ani soubornou výstavu. Letošní sté jubileum jsme si připomenuli jedinou výstavou kreseb (spojenou se sympoziem o umělcově díle) ve Šternberku na Moravě.

Žákem šesti mistrů

O umělcově dětství a studentských letech nevíme téměř nic. Syn správce statku v Blatě u Poděbrad odchází jako devatenáctiletý do Prahy a začíná studia na UMPRUM u profesora Emanuela Dítěte. Na škole vydrží pouze dva roky. U profesora Dítěte studovala celá řada významných českých umělců, z nichž jmenujme aspoň Jana Zrzavého, Jana Baucha, Jana Ben*du, Otokara Mrkvičku, Cyrila Boudu, Antonína Pelce a Jana Trampotu. Nesmíme ale zapomenout na jedno veledůležité jméno: v letech 1919–1920 studovala u Dítěte i Marie Čermínová (později světoznámá Toyen). Alén Diviš se do Marie Čermínové beznadějně zamiloval (dokonce „na dlouhých čtrnáct let“, jak uvádí Jaromír Zemina). Škoda že se Jaroslav Seifert, který ve svých pamětech věnoval oběma umělcům po kapitole, nezmiňuje o jejich vzájemném vztahu; píše ovšem, že „Mance“ přeložil na její přání Verlainovy lesbické sonety, a také o tom, že se do mužské role nutila. Muži to ale u malířky nevyhrávali nikdy a Alén Diviš nebyl výjimkou. V roce 1924 je Marie Čermínová u vzniku poetismu a založení skupiny…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte