Po pádu totality byl Fridolín Zahradník propuštěn z vězení, ve kterém si odseděl šest let za údajné rozkrádání socialistického majetku. Ve skutečnosti seděl za zakázané náboženské aktivity - byl tajně vysvěceným knězem. „Viděl jsem na sobě, že vrátit se zpět do normálu není vůbec psina a že ve vězení často sedí lidé, kteří tam nepatří. Prostě to jen trochu zpackali a po návratu potřebují postrčit,“ říká nynější biskup řeckokatolické církve a zapaluje si svůj oblíbený doutník. „Proto jsem se rozhodl postarat se o ně.“ Inspiroval se tzv. emauzskými domy z Francie, které pod záštitou církve nabízejí prací, ubytováním a nezbytně přísným řádem pomocnou ruku bývalým vězňům a vůbec lidem, kteří se potýkají se svízelnou životní situací. Dnes je energický biskup „otcem“ už jedenácti takovýchto domů po celé České republice.

Tři zásady

Na konci východočeského města Rychnov nad Kněžnou vévodí okolí žlutá fasáda emauzské ubytovny. Kousek dál sídlí v šedivé panelové krychli takzvaný „štáb“, odkud je řízena celá zdejší větev Emauz. V jedné z malých kanceláří uvnitř se dělí o životní prostor s kupou knih a papírů i ředitel Zahradník. „Platí tu tři základní zásady: pracovat, vzdát se drog a alkoholu a vytvářet společenství. Pokud to není někdo schopen akceptovat, tak se s ním jednoduše rozloučíme,“ říká. Obyvatelstvo Emauz tvoří ze sedmdesáti procent propuštění vězni. Zbytek jsou bezdomovci nebo mladí lidé propuštění z dětských domovů, kteří nemají kam jít. V…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte