Už devět let bydlím v Německu a znám i postoje Čechů ve vztahu k Němcům. Proto bych chtěl vyjádřit svůj názor na některá ožehavá témata, z nichž poslední bylo předestřeno v rozhovoru s Romanem Goreczkou A divíme se, že to není žádná sláva (Respekt č. 13/2000).

Jen se nastěhovat

Jak známo, Německo okupovalo nejen české země, ale téměř celou Evropu, a všechny tyto státy, kromě ČSR, vedly s Německem válku, respektive byly Německem přepadeny. Nechci polemizovat, zda mnichovská dohoda nebo podpis prezidenta Háchy byl právní akt nebo akt pod hrozbou, ale rozhodně se české země ocitly ve zcela jiném postavení než Polsko. Přepadené země měly asi větší důvod Němce nenávidět, když jen samotné vojenské akce musely těmto státům způsobit větší ztráty na lidských životech než německé represálie u nás, nehledě na zničená města a zruinované hospodářství. Polsko bylo vymazáno z mapy, kdežto Čechy a Morava existovaly stále i se svou vládou, policií, tiskem, rozhlasem, natáčením českých filmů atd. O tom se mohlo Polákům jen zdát. Pokud se jedná o nuceně nasazené, tak Poláci pracovali v Německu jako otroci, nesměli se pohybovat mimo lágry a na šatech měli označení P. Mnoho českých dělníků šlo v letech 1940–42 do Německa dobrovolně do zbrojních továren, aby si tam nejen více vydělali, ale mnozí si z Německa bezcelně přiváželi různé technické věci jako elektrické přístroje, rádia a mnozí i…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte