Sčítání lidu ve Spojených státech bylo od svého zavedení koncem 18. století zdrojem mnoha akademických a politických diskusí a sporů. Politická bitva, která předcházela letošnímu censu (proběhl v sobotu 1. dubna) a skončila až u Nejvyššího soudu USA, však nemá v americké historii obdoby. Snahy Clintonovy vlády prosadit pro census levnější a přesnější moderní statistické metody ztroskotaly. A přestože vláda nakonec utratí na letošní sčítání lidu rekordní 4 miliardy dolarů a musela povolat na 500 tisíc dobrovolníků (největší mírová mobilizace v dějinách USA), nikdo si není jist, nakolik budou výsledky letošního censu akurátní. Má něco takového vůbec smysl? Asi nemá. Amerika však výsledky censu potřebuje. Jsou totiž rozhodující nejenom pro zjištění současného stavu populace, ale i pro rozdělení 435 křesel Kongresu rovnoměrně mezi státy unie. Údaje censu jsou také použity pro distribuci federální finanční pomoci jednotlivým státům (pro období 2000–2010 bude činit přibližně 185 miliard dolarů). Demokraté i republikáni se na důležitosti výsledků censu shodnou. Peklo nastane, když se zeptáte, jak k těmto výsledkům dojít.

Jde o peníze…

Jádro sváru je v americké ústavě. V době svého vzniku v roce 1787 byla tato ústava bezpochyby revolučním textem nastupující demokracie. Dnes je ale přes 200 let stará a ne vždy odráží měnící se potřeby společnosti žijící na přelomu tisíciletí. Census ostatně není jediným bodem ústavy, který vyvolává diskuse a spory. Za…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte