Smí se zaměňovat nacismus s komunismem? Smí se zločiny Adolfa Hitlera relativizovat právě tak obludnými zločiny Josifa Vissarionoviče Stalina? Už čtrnáct let, od slavného německého sporu historiků (Historikerstreit), odpověď zní, že ve slušné společnosti nikoliv, byť počet obětí srovnatelný je. Nyní, deset let od konce studené války a krachu komunismu, se nabízí jiná otázka. Když už nelze zaměňovat někdejší hnědou a rudou realitu, lze srovnávat dnešní působení hnědých a rudých resentimentů? Dva státy jsou poslední dobou v Evropě výrazně ostrakizovány: pokud si odmyslíme již málem tradiční Miloševičovu Jugoslávii, pozornost se soustředí hlavně na Rusko a Rakousko. Dvě jména tu padají jako synonyma hrozby - Jörg Haider a Vladimir Putin. Nakolik a v jakém smyslu jsou tyto hrozby skutečné? A nakolik jsou srovnatelnélné?

Haider a Putin: mezi ideologií a silou

Haider samozřejmě není Hitler. Nehrozí otevřeně genocidou, není antisemita, za svůj devět let starý výrok o řádné zaměstnanecké politice ve třetí říši se nyní omluvil („bylo to nedorozumění a já toho lituji“)… Hrozí „jen“ podporou xenofobie, latentně přítomné v myslích řádných občanů. Koneckonců svůj program v tomto smyslu - zpřísnění azylového zákona - nemusel ani uskutečňovat sám, uskutečnila ho předchozí vláda velké koalice. Haider tak v sobě skrývá především potenciál hrozby, potenciál, který se může naplnit při vhodné konstelaci politické či sociální. Jeho hra na hnědý resentiment…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte