Do roku 1995 byla Česká republika považována za vzorovou postkomunistickou zemi. Náš systém politických stran byl považován za ukázkový a blízký vzorům západoevropských demokracií. V zemi budoucích „tygrů střední Evropy“ bylo jako nikde jinde možno strany dělit podle kritérií levice - pravice a liberální - autoritářský.Více než 10 let po listopadu 1989 se na obdobných konferencích probírá úplně odlišné téma: když před pěti lety bylo všechno vzorové, jak to, že dnes je český stranický systém v takové krizi?

Český provincialismus

Politický systém České republiky má tři základní zvláštnosti či anomálie. První z nich je nezavršená demokracie, což je stav, jenž se vyznačuje nedostatečnou obměnou vládnoucí elity. Druhá spočívá v nadměrné ideologizaci a polarizaci politické scény jako celku. Třetí anomálií je provinciální sebestřednost.V listopadu 1989 se zhroutila původní stabilita: z nenormální společenské situace se mělo vstoupit do normálních, demokratických poměrů.Hledání optimálních východisek z konfliktů přechodného období znesnadňoval fakt, že u nás na sklonku předlistopadového režimu neproběhla ani krotká liberalizace. V Československu se na rozdíl od Polska a Maďarska nevedla vážná diskuse o minulosti ani budoucnosti, opozdil se vznik a vývoj celého spektra levicových i pravicových stran. Především však změnám nepředcházela myšlenková a morální obroda. Většina původních výrobců a spotřebitelů československého „gulášového komunismu“ se ale s…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte