„Specifickou vlastností ombudsmana oproti jiným státním institucím je právě to, že nedisponuje tradiční, vždy tak trochu negativně posuzovanou a nepopulární mocí státu, není schopen svůj názor prosazovat silou,“ charakterizuje hlavní přínos svého úřadu Jenö Kaltenbach, maďarský ombudsman - v oficiální terminologii parlamentní zmocněnec - pro menšinová práva. Přesto dokáže být podle Kaltenbacha tento úřad účinný, a to tím, že se opírá o veřejné mínění a zásadní je pro něj i spolupráce s médii. Pomáhá udržovat pocit, že stát je opravdu státem svých občanů a státní instituce nejsou pouze jim nedostupné mocenské páky v soukromém vlastnictví nějaké politické elity.

Země čtyř ombudsmanů

Institut ombudsmana zná v nějaké formě více než 140 států, v rámci nich patří Maďarsko k těm, které mají několik specializovaných ombudsmanů. Prvními dvěma jsou takzvaný obecný ombudsman a jeho zástupce, jejichž okruh zájmu není přesněji vymezen. Další ombudsman se zabývá ochranou osobních údajů občanů a porušováním příslušných lidských práv ze strany státních úřadů, médií apod. Kaltenbach - původním povoláním právník a dříve jeden z představitelů německé menšiny v Maďarsku - je čtvrtým maďarským ombudsmanem. Zabývá se dodržováním práv národních a etnických menšin v zemi a jako takový patří podle vlastních slov k raritám i v celoevropském měřítku.Moc ombudsmana v Maďarsku je podle Kaltenbacha dána jednak jeho postavením ve státní hierarchii, jednak výběrem vhodné osoby…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte