Vstup rakouských Svobodných do vlády navodil v Evropě velkou citlivost vůči projevům xenofobie a pravicového populismu. Týká se to i Švýcarska, kde loni v říjnových volbách posílila lidová strana Christopha Blochera (Respekt č. 45/99). Ale nejde jen o „švýcarského Haidera“. Jde o identitu samotných Švýcarů v době, kdy staletá uzavřenost ztrácí své výhody.

Uchránit svéráz

Židé jsou naše neštěstí. Tak zněl svého času pokřik nácků a povel k jejich likvidaci. Týž název nese i disertace Andrease Gislera, kterou loni vydalo curyšské nakladatelství Edition Epoca. Zabývá se sociologickým vyhodnocením části z 1500 dopisů, které od podzimu 1996 dostal JUDr. Sigi Feigl, čestný prezident židovské obce a „otec“ švýcarského zákona proti rasismu (viz rozhovor v Respektu č. 40/96). A objevuje se ve chvíli volebního úspěchu Christopha Blochera, populistického glorifikátora švýcarského svérázu. Vyrovnat se s vlnou často anonymních dopisů, z nichž zhruba třetina je osočující, vyžaduje silnou náturu. Feigl k tomu říká: „Učil jsem se z nich. Nejsem chudák, kterého by zlomilo pár dopisů, a zlobí mne, že anonymům nemohu odpovědět. Antisemitismus není problém Židů, ale Švýcarů a švýcarské demokracie. Kde se ničí Židé, ničí se vlastní demokracie, vlastní svoboda.“ Brzy po volbách srovnal Christoph Blocher varování židovských…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte