Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Soumrak nad Roverem

Před šesti lety, když německá automobilka BMW převzala kontrolu nad britským Roverem, byla tato událost pro mnohé ostrovní průmyslové nadšence tím, co vstupenka do automobilového nebe. Britové nabídnou novému konsorciu větší spektrum výrobků a pomohou bavorským kolegům, aby se stali mezi obry evropského trhu větším hráčem. Naopak BMW přinese do Roveru nové technologie a investicemi zaručí jeho prosperitu.

Z pohádky horor

Jenže během doby, jak napsal americký deník The Wall Street Journal, se z pohádky stal spíše tragický příběh. Manažeři z BMW na místě zjistili, že kvalita aut a součástek, vnitřní kontrola, systém řízení a organizace práce jsou zastaralé, stejně jako používané technologie. Když se němečtí manažeři pokoušeli o radikální řezy a řešení, Angličané je kritizovali, že chtějí v podniku za každou cenu dominovat a že se chovají povýšeně. Vše vyvrcholilo minulý týden ve čtvrtek, kdy Němci oznámili, že podnik opustí. Přesněji řečeno, rozdělí jej na několik skupin a všechny automobilové divize prodají britské finanční skupině s pozoruhodným názvem Alchemy partners. Český ekvivalent by mohl být „Alchymisté a partneři“ nebo třeba „Alchymistický fond“. Notná dávka humoru je vlastníkům fondům opravdu vlastní. Skutečně chtějí naznačit, že se pouští do dobrodružství a že zamýšlejí dokázat něco, čemu nikdo kromě největších snílků nevěří. Dosud zcela neznámá finanční skupina je v podstatě investiční fond, který se specializuje na financování…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.