Dánové by asi žasli. Když vloni český parlament zařadil kouření hašiše či marihuany mezi zločiny postihované až několikaletým vězením, vysvětlovali to poslanci jednak touhou zasadit úder organizovanému zločinu, jednak potřebou sladit naše zákony s Evropskou unií. Dánové ale v Unii jsou a například hašiš si je možné v Kodani koupit na ulici u speciálních stánků. Stejně tak lze po roční praxi už jenom těžko věřit pohádce o tom, jak teprve tvrdé normy umožní policii opravdu bojovat s drogovými bossy. Místo k likvidaci mafie slouží nové zákony především k drakonickému stíhání mládenců a dívek, kteří si někde ubalí pár marihuanových jointů.

Ani povolen, ani zakázán

Bylo by nesprávné tvrdit, že cosi jako evropská drogová politika neexistuje. Pokud by české úřady například tolerovaly mezinárodní obchod s heroinem či hašišem nebo pokud by prodej měkkých drog zcela uvolnily, země by se u svých západoevropských sousedů se zlou potázala. V případě marihuany (která se buď přímo kouří, nebo se zpracovává na hašiš) ale žádná jednotná politika neexistuje a každý stát Unie volí poněkud jinou strategii. Dokladem je liberální Dánsko. Mezi pestře pomalovanými baráky volně přístupného starého kasárenského areálu se prochází mladí lidé, je tady amfiteátr, několik provizorních klubů a hospod. Před některými domy je pověšené prádlo, běhají tu děti, za okny bydlí lidé. Jsme v proslaveném „svobodném městě“ Christianie v centru Kodaně. Rušno je hlavně v úzké uličce plné…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2229

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte