Tuto neděli budou Rusové volit prezidenta. Ještě nedávno se zdálo, že souboj o nástupnictví po Jelcinovi bude dramatický, ale teď to vypadá spíš na formalitu. Podle všeho je totiž o vítězi rozhodnuto. Nedojde-li k nečekanému zvratu, povede bývalou „říši zla“ do peřejí dalších reforem současná superhvězda ruské politiky Vladimír Putin. Nadpoloviční většina Rusů je přesvědčena, že právě on je schopen vrátit jejich znejistělé a tápající zemi ztracenou velikost, sebevědomí a hrdost. Vzhledem k tomu, že premiér Putin drží už dva měsíce rovněž post Jelcinova dočasného náhradníka, očekává se, že šestadvacátý březen 2000 nebude dnem voleb, ale dnem potvrzení.

Prezident z NDR

Pečlivě ostříhaný muž střední postavy v padnoucím tmavém saku, sedící v jedné z vybraných moskevských kaváren na Tverské třídě, má optimismu na rozdávání. „Chceme se stát světovou jedničkou na světě a vstoupit na americký trh,“ prohlašuje sebevědomě Nikolaj Geller, šéf vývojového oddělení prosperující kosmetické firmy Kalina. „Máme za sebou tradici, lidé nás znají a hlavně: jsme Rusové,“ dodává s úsměvem. Hledat příklady občanských aktivit v prostředí tradičně sevřeném do kleští všemocného státu je i deset let od uvolnění poměrů složité. Ano, v Rusku během té doby vznikly desítky spolků na obnovu pravoslavných kostelů, vstoupila sem světová organizace Greenpeace, k neúčasti ve volbách vyzývá kvůli „mocenské manipulaci Kremlu“ nově ustavené nepolitické sdružení Proti všem, obětem…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte