V neděli 5. března vláda v Jeruzalémě jednohlasně rozhodla, že izraelská armáda se do 7. července stáhne z bezpečnostního pásma v jižním Libanonu - bez ohledu na to, bude-li do té doby dosaženo mírové smlouvy se Sýrií, či ne. Analytik listu Jediot Achronot toto rozhodnutí přirovnal k „nevyhnutelnému chirurgickému zákroku, jehož úspěch však nelze zaručit“. Proč taková opatrnost?

Jak na Asada

Je jasné, že jednostranné stažení, které by nebylo součástí mírové smlouvy se Sýrií a Libanonem, by přineslo problémy. V takovém případě teroristická skupina Hizballáh, podporovaná Sýrií a Íránem, nezastaví svou ozbrojenou kampaň proti Izraeli. Život v galilejských vesničkách a kibucech by pak mohl pokračovat pouze v zákopech a protiraketových bunkrech. Hizballáh by svými raketami ohrožoval nejen hraniční pásmo, ale i celou Galileu: jeho pokračující útoky by mohly ochromit život více než 250 000 Izraelců. To si samozřejmě židovský stát nenechá líbit, i když rozhodně nelze zaručit, že ztráty na frontě budou menší než doposud. Nicméně izraelská armáda je dost silná na to, aby se s takovou situací vyrovnala. Ale nejde jen o to. Izrael prostě nemá zájem na další válce. Ta by jen zkomplikovala situaci na Blízkém východě na příštích několik desítek let. Skutečný zájem Barakovy vlády spočívá ve stažení armády z jižního Libanonu v rámci smlouvy se Sýrií, protože jen tak je možné zajistit klid na severní hranici a dosáhnout míru na Blízkém východě vůbec. Po…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte