Vláda se pomalu mění. Z původních osmnácti ministrů jsou už tři pryč a další čtyři si ve svých úřadech balí kufry. Je dobré vědět, jaká změna vlastně nastává a jak kvalitní vládu už déle než rok a půl máme. Při novém stylu vládnutí pomocí opoziční smlouvy se dají čekat další „toleranční patenty“ při schvalování rozpočtů, ale Zemanův menšinový kabinet pravděpodobně přežije celé čtyři roky. Čím je jeho vládnutí typické a kam nás sociální demokraté vedou?

Na dvou provazech

První tři odchody z vlády byly vynucené. Ministr financí Ivo Svoboda byl obviněn z trestné činnosti a nahradil jej místopředseda vlády Pavel Mertlík. Následoval Egon Lánský, u něhož by vyžadovalo nadlidské úsilí zjistit, co během ministrování vlastně dělal. Ani jeho zbytečné místo nemusel nikdo obsadit. Podobně jako Svoboda, podezřelý z vytunelování podniku Liberta, i Lánský za sebou vlekl skandál. Odmítl vysvětlit, kam se z jeho konta v zahraničí podělo tři sta tisíc dolarů od státu. Další na řadě byl šéf zdravotnictví Ivan David, proslavený neschopností dohodnout se s lékařským stavem, s parlamentem i s vlastními náměstky. Odchod prvních tří ministrů nebyl režírován opoziční smlouvou. Byli špatně vybráni, práce ve vládě byla nad jejich síly. Ale to se může stát v každé vládě, není na tom nic neuvěřitelného. Daleko neuvěřitelnější jsou odchody, které ministry čekají nyní. Partner z opoziční smlouvy - ODS - si je vynutil jako cenu za rozpočet. Klausovi lidé přitom neřekli, kdo…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte