Když laik otevře nejtlustší z devíti zelených knih, do nichž se tradičně rozepisuje státní rozpočet, zavalí ho změť tisíců výdajů: je tu část dálnice do Ostravy i vodovod v Přišimasech, splátka za bitevníky L-159 i hudební nástroje pro Hradní stráž, železniční koridor Děčín - Břeclav i osmačtyřicet bytů v Kuřivodech. Celkem dělá letošní útrata české vlády 627 miliard korun. Jen na tuto stěží představitelnou sumu bude celá ekonomika pracovat od ledna do konce dubna. Tak obrovský balík peněz zásadně ovlivňuje život celé země, stát jím - vznešeně řečeno - vyjadřuje své hodnoty a plány. Jaké hodnoty to tedy jsou a jakou budoucnost nám politici za miliardy vytažené z našich kapes naplánovali?

Od Churchilla k Blairovi

Sestavování státních rozpočtů, tradiční bod sváru vlády a opozice v každé demokracii, prodělalo během posledních desetiletí velkou změnu. Ukázat to lze na příkladu Velké Británie. Když ve 20. letech Winston Churchill po několik let spravoval britské ministerstvo financí, řídil se podle svých slov jedinou zásadou: „Musíš platit dluhy a mít vyrovnaný rozpočet.“ Jeho jinak kritický životopisec Norman Rose připouští, že Churchill i bez hlubšího ekonomického vzdělání spravoval státní kasu dobře. Stačilo mu držet se pravidel, jaká v Británii platila od nepaměti: hájit volný dovoz bez ohledu na stížnosti průmyslníků a na celní politiku jiných zemí, tvrdě prosazovat práva věřitelů (ať šlo o stát nebo o jednotlivce) a v ostatním spoléhat na…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte