Kavárna Velryba na pražském Novém Městě má plno ještě dřív, než skončilo odpoledne březnového pracovního dne. V příšeří sklepních prostor převažují lidé do třicítky, potichu si povídají a kouří. Zdá se, že nikam nespěchají. „Ráda si zajdu s kamarádkami jen tak poklábosit, probrat, co je nového. Chci si užít každého volného dne,“ tvrdí Iva, mladá žena po dvacítce, jakých na ulici potkáváme tisíce. „Proč si po práci nezajít na kafe nebo dvě deci vína? Doma mě nečeká ani manžel, ani děti, tak kam se honit?“ Návštěva v kavárně Velryba patří k důkazům, že příslušníci nové generace se úspěšně brání životnímu stylu svých rodičů. Už nechtějí při první možné příležitosti založit rodinu a pak se pouze o ni celé dny a roky starat. Pokles zájmu o rodinné hodnoty je tak velký, že se během desetiletí snížil i počet narozených dětí o polovinu. „Národ vymírá,“ tvrdí vědci spolu se státními úředníky a věští české zemi velké společenské otřesy. Mladí ale přes vážné rady otců volí raději zábavu.

Škola, cesty a kariéra

Je snadné pochopit, proč ženy otázku mateřství obcházejí obloukem. „Mám-li plánovat, chtěla bych mít dítě tak v devětadvaceti nebo třiceti,“ říká Věra (26). Pracuje již druhým rokem jako vychovatelka v družině pražské základní školy. Se svým přítelem žije v dvoupokojovém bytě své matky a nepředpokládá, že se na tom v nejbližší době něco změní. „Kdybych přišla do jiného stavu teď, tak bych si dítě nechala,“ upřesňuje. "Možná by mi to ale bylo líto,…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte