Mohly ozdravné „balíčky“ z jara 1997 přijít později? Nebo že by byly dokonce úplně zbytečné? Takové otázky se mohly objevit po oznámení šéfa statistického úřadu Eduarda Outraty (Hospodářské noviny 9. února), že po nových přepočtech bude třeba opravit náš vývoz v roce 1996: ve skutečnosti byl vyšší.

ODS: selhal tachometr

Jak známo, v té době se stále prohluboval rozdíl mezi vývozem a dovozem (schodek obchodní bilance) a v roce 1996 už dosahoval 158 miliard. Na jaře 1997 se navíc zpomalila průmyslová výroba a do toho všeho se výrazně snížily rozpočtové příjmy (výběr cla a daní). Václav Klaus musel jako premiér přiznat chyby ve vládní politice. Jeho kabinet provedl ve dvou „balíčcích“ výrazné rozpočtové škrty, omezil dovozy a pustil se do dalších hospodářských reforem.Nyní ze statistického úřadu unikla předběžná cifra (Outrata ji ihned dementoval): schodek obchodní bilance v roce 1996 byl možná až o 30 miliard nižší. „V tom případě ale mohlo být všechno trochu jinak,“ tvrdí stínový ministr průmyslu za ODS Vladimír Budinský. „Vláda byla jako řidič auta, který příliš rychle dupne na brzdu, a teď se ukazuje, že selhal tachometr.“ I kdyby byl ale schodek o pětinu menší, copak by zodpovědná pravicová vláda už nesáhla k úsporám a reformám? „Nemuselo to být tak rychlé a razantní,“ míní Budinský.Předseda ODS Václav Klaus sice mluví rovnou o „omylu našich statistiků“, tak jednoduché to však není. Český statistický úřad v roce 1996 přecházel na metodiku,…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte