Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Naučil jsem se to

Když v neděli 7. února zemřel ve věku 63 let jordánský král Husajn (viz minulý Respekt), skončil tím nejenom jeden mimořádný život, ale i mimořádná éra, která vtiskla své rysy do mapy Blízkého východu. Čím se vyznačovala a jak ji Husajn ovlivnil?

Konec dobrodružství

Historie již začala udělovat Husajnovi jako nejvýznamnější osobnosti, která formovala svým vlivem celou éru, vysoké známky. Bylo mu pouhých 16 let, když se po atentátu na svého děda, krále Abdalláha, sám stal panovníkem (jeho duševně chorý otec Talál po roce své vlády abdikoval). Ale jaké království zdědil? Bylo chudé, zaostalé, bez kapky ropy či jiné suroviny. Podle tradované historky byl mladý král jednou nucen prodat své nové britské kolo, aby mohl uhradit výdaje královského paláce. Ani jinak nežil zrovna pokojně. Několikrát bylo rozstříleno křídlo paláce, v němž žil. Několikrát byl opakován pokus o sestřelení letadla, jež pilotoval. V jeho oblíbených jídlech se ocital jed, též v jeho očních kapkách. Nicméně Husajn vše přečkal a pomalu si začal získávat úctu. Postupem času se na Blízkém východě zrodila forma vlády zatím tady zcela neobvyklá, totiž něco jako liberální monarchie. Ale i ta měla své problémy.V Jordánsku tvořili většinu obyvatel vždy Palestinci - až kolem 70 %. Když ozbrojenci z jejich řad začali v roce 1970 proti Husajnovi revoltovat, armáda a beduínské kmeny zůstaly králi a rodu Hášimovců loajální. Husajna nevyrušila ani syrská intervence: podél západní hranice jeho…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte