Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Americko-řecká iniciativa

Když se americký prezident vydá na cesty po světě, musí být v každé zemi připraven na její speciality - nejen gurmánské. Často bývá hnán k odpovědnosti za roli USA při urovnání nejrůznějších světových konfliktů, které Američané sice nezavinili, ale celý svět přitom očekává, že je vyřeší.Žádná jiná země nenese takové břemeno odpovědnosti za bezpečnost na celé zeměkouli jako Spojené státy, přesto se USA rychle stávají terčem intenzivní kritiky, nelíbí-li se jejich řešení konkrétních problémů té či oné zemi.Tento stav věcí rámoval i návštěvu Billa Clintona v Athénách v sobotu 22. listopadu. Řecký nesouhlas s jarní operací NATO v Kosovu je všeobecně znám. Americká média upozorňovala i na trvající řecké výčitky vůči USA za jejich podporu vojenské juntě Georgiose Papadopulose. Další řeckou specialitou je tradiční pocit Athén, že USA před nimi upřednostňují Turecko. Se všemi těmito prvky se musel Clinton během svého pobytu v Řecku potýkat.

Molotovy jako folklor

Bílý dům plánoval třídenní návštěvu na 13.-15. listopadu. Athény však nevyšly vstříc některým americkým požadavkům a Američané dokážou být při přípravě návštěv velmi nepružní. Clintonův pobyt byl tudíž zkrácen na méně než 24 hodin. Byrokracie Bílého domu považuje cestu do té které země za odměnu, a proto se domnívá, že může po hostitelích požadovat téměř cokoli.Všechny tyto skutečnosti však řadového Američana nevzrušují. Výstřelky levicových radikálů, které doprovázely Clintonovu návštěvu v…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte