V řadě zasloužilých veteránů listopadového převratu patří a bude patřit čestné místo tehdejším studentům, respektive těm, které události vyzvedly na přední místa. Bylo by nepochybně absurdní studentům jejich podíl na povalení režimu upírat, stejně jako je ovšem absurdní jejich podíl přeceňovat. Sehráli svou důležitou roli, třeba už jen tím, že dodali tehdejšímu pohybu potřebný kolorit mládí, podobně jako herci mu dodali televizně známé tváře. Mluvit však o jakémsi kolektivním „studentstvu“, které se jako jeden muž vzepřelo komunistickému režimu, je zavádějící až kýčovité. Poměry byly natolik zralé k zhroucení, že se musel najít někdo, kdo do nich nakonec strčí. Už tak bylo československé zdržení trapné. Fráze o „studentské revoluci“ patří k těm snesitelnějším stereotypům, které o zhroucení zbankrotovaného režimu vznikly. Přesto je to klišé, které snad stojí za to několika disharmonickými tóny narušit.

Hurá na hory

Vysokoškoláci patřili ještě na konci osmdesátých let k „probuzenějším“ složkám obyvatelstva pouze relativně. Samozřejmě, že díky svému biologickému věku a díky tomu, že na ně dosud nedoléhaly běžné materiální starosti, disponovali větší flexibilitou než jejich rodiče. O nějakém duchu neposlušnosti nebo dokonce vzpoury se však dá těžko mluvit. Ještě v posledních totalitních letech vládla na vysokých školách (snad se specifickou výjimkou uměleckých škol) ospalá nálada všeobecného konformismu a nezájmu o jiné věci než o ty bezprostředně…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte