Deset let po pádu železné opony a osm let po rozpadu sovětského impéria se v Evropě stále výrazněji rýsuje nové dělení. Dělení na státy, které se nějak vyrovnaly s dědictvím komunismu, a na ty, které v něm dále vězí až po uši, neboť nejsou s to provést nezbytné politické a ekonomické reformy. Na dlouhou dobu tak odumírá naděje na vznik demokracie a efektivního tržního hospodářství ve střední a východní Evropě. To se totiž podařilo jen málokde. Tak zní závěr zprávy, kterou nedávno publikovalo varšavské Centrum východních studií (OSW). Centrum je prestižní výzkumný ústav, zabývá se především otázkami bezpečnosti Polska a jeho nejbližšího okolí, tedy střední Evropy.

Východ: stagnace a napětí

Hlavním zdrojem hrozeb pro střední Evropu je nadále Ruská federace. Podle odborníků OSW není v nejbližších letech „nejmenší šance“, že by se Rusko transformovalo ve stabilní demokratický stát s tržním hospodářstvím. Oligarchický a klanový hospodářsko-politický systém, který vznikl v důsledku tamní systémové transformace, totiž paralyzuje státní instituce. Politika spočívá v boji mezi skupinami oligarchů orientovanými na obranu vlastních zájmů; k tomu všemu se přidává nejasná majetková struktura a všeobecná korupce. Šance na změnu tohoto stavu hodnotí zpráva OSW jako „mizivé“. Upozorňuje na to, že dnes v Rusku neexistuje žádná významná politická síla, která by o něco takového usilovala. Liberálně reformátorská uskupení, např. blok Jabloko, v prosincových volbách…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte