Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Otvírejte peněženky

Jedna z odpovědí na otázku, co nám přinese 1. leden 2000, je už na světě: kdo dosud platil měsíčně tisíc korun za elektřinu nebo plyn, ať si od Nového roku připraví dalších sto padesát. Zemanova vláda tak pokračuje v postupném zdražování energie, a co možná překvapí, dělá to úplně stejným způsobem jako ministři vlád Klause a Tošovského. Občanům se podle této metody oznámí nová cena, kterou mají monopolním dodavatelům zaplatit, a je jasné, že kdo bude smlouvat, bude odpojen.

Na horské dráze

Ceny energií se zvednou již za šest týdnů, dosud ale známe jen rámcové sazby. Přesné cifry teprve dohadují ministři průmyslu a financí, kteří odmítají veřejnost informovat. Pouze deník Právo, známý blízkými vztahy s vládou, oznámil, že návrh ministra průmyslu Miroslava Grégra silně znevýhodňuje ty, kteří s energií šetří: pro ně ceny vzrostou až o čtvrtinu. Je samozřejmě nepříjemné, že budeme víc platit za elektřinu i za plyn, rozumný člověk ale chápe, že nemůžeme dlouho udržet ceny, které jsou pro domácnosti až čtyřikrát nižší než v zemích západní Evropy. Pro přesnost několik čísel: například cena za kilowatthodinu pro domácnosti u nás činí v průměru 2 koruny, v drahém Německu odpovídá 8 korunám. Ceny podnikům se zvyšovat nemusí, protože u nás i na Západě přijde kilowatthodina zhruba na čtyři koruny. U plynu to naštěstí není tak dramatické: podniky i občané u nás platí něco přes čtyři koruny za krychlový metr, na Západě stojí kubík pro občany kolem deseti…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte