Počátkem roku 1987 se v některých zemích sovětského bloku počaly projevovat první známky neklidu. Už několik měsíců mluvil v Sovětském svazu Gorbačov o „glasnosti“ a „perestrojce“. V poměrně liberálním Maďarsku a Polsku se ozývaly první ohlasy, jen v Československu bylo mrtvo. „Probuďme se z apatie, nepropadejme pocitu marnosti, překonejme svůj strach!“ vyzývala Charta 77 v dokumentu ke svému desátému výročí. Dva z předních signatářů Václav Havel a Ladislav Lis se sešli a domluvili se, že Charta musí vykročit z ghetta, do něhož ji víceméně úspěšně uzavřely úřady. K tomu potřebujeme, shodli se oba, věstník, jenž by se neobracel pouze na signatáře, ale oslovoval širší okruh lidí, kteří nesouhlasí s režimem. Charta 77 sice vydávala občasník Infoch, ale ten trpěl neduhy všech neoficiálních českých tiskovin té doby: byl nedbale redigován a vycházel v malém počtu výtisků. V polovině ledna 1987 zaklepal Ladislav Lis na dveře u Rumlů a přednesl návrh. Jako šéfredaktoři přicházeli v úvahu Luboš Dobrovský, Jiří Dienstbier a Jiří Ruml. Nakonec byl vybrán poslední z nich, ale tomu se idea věstníku vůbec nezamlouvala. Co kdyby se to jmenovalo Lidové noviny, navrhl pochybovačně. Dobrá, odpověděl Václav Havel, ale kde vezmeme Čapka a Peroutku?

Disent si nevěřil

Jiří Ruml zašel nejdříve do univerzitní knihovny a nechal si předložit několik ročníků Lidových novin z jejich počátků, z třicátých let i poválečné existence. Programově chtěl založit literárně-kulturně…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte