Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Deset let po zázraku

Před deseti lety jsme měli obrovské štěstí, zažili jsme zázrak. Padla berlínská zeď, praskl krunýř zdánlivě nezničitelného sovětského impéria a také českoslovenští komunisté vyklidili prostor. Nebyli připraveni na odpor, který se proti nim zvedl. Nečekali, že lidé v sobě po čtyřiceti letech útlaku ještě najdou sílu protestovat. A právě fakt, že společnost naučená podezíravosti a opatrnosti odhodila strach, byl zázračný. Díky němu jsme na konci roku 89 přestali být lokaji nepřátel svobody.

Jednou to praskne

Radost, kterou občané Československa prožívali v listopadu 89, pochopí jen ten, kdo zažil komunismus, jeho šeď, strach a věčné kádrování. Odlišit se, mít svůj názor, říct pravdu byl hřích, za který se zavíralo. A lidé věděli, co komunisté dovedou: vraždit, mučit, terorizovat, lámat páteř. Nejlépe bylo mlčet aspoň na veřejnosti. Uvnitř si většina myslela: Já k nim nepatřím, já kdybych mohl, já bych uměl být svobodný. A mnozí doufali, že „to jednou praskne“ - probudíme se a budeme se mít jako ti na Západě, budeme brát stejné platy a jezdit volně po světě. Před deseti roky v Československu revoluce příliš nezuřila. Komunisté se po pádu sovětského impéria zhroutili. Rychle byly vybudovány nové demokratické instituce a lidé si poprvé po čtyřiceti letech mohli podle svého zvolit politické zástupce. Svobodné volby byly logicky chápány jako vrchol demokracie. Najednou tu nebyla ta jedna strana s téměř stoprocentní ustrašenou podporou, ale výběr.…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte