Oficiálním vyhlášením výsledků skončil měsíční maraton voleb v Indii (viz Respekt č. 3840/99). Tyto volby byly - stejně jako předchozí v loňském roce - předčasné, ale hlavní problém nevyřešily: neumožnily sestavit vládu s jasným mandátem, vládu, která by nebyla poslepovaná ze značně různorodé koalice. Nárok na vedení takové vlády si mohou dělat prakticky jen dvě hlavní síly - Indická lidová strana (BJP) a tradiční Indický národní kongres (INK). Jak tito sokové nyní dopadli? Lidovci dosavadního premiéra Vádžpejího získali 182 a s koaličními partnery celkem 298 mandátů (z celkového počtu 545 křesel v dolní komoře parlamentu). Kongres Sonii Gándhíové má 113 křesel, se spojenci pak 136. Takto se vyslovili indičtí voliči.

Města versus venkov

Indické voličstvo se dělí na dvě skupiny. Obyvatelstvo měst, zejména početná střední vrstva, se - podobně jako BJP a INK - více zabývá celonárodními problémy. Jeho postoje se blíží naší realitě: mnozí mají politiky „plné zuby“ a k volbám se vůbec neobtěžují. Jiní si přáli jednoznačné vítězství jedné strany, a tak se pod vlivem průběžných sondáží, které naznačovaly vítězství BJP, přiklonili právě k ní. Ostatně v ekonomických a rozvojových koncepcích se BJP a Kongres příliš neliší. Svou roli sehrál i fakt, že BJP - hlavně díky výrazné osobnosti…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte