Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Recept na klidné stáří

Máte-li na svědomí těžký zločin a potřebujete získat právní imunitu, pomůže vám v Británii jedna věc: věk kolem 85 let. Jak si jinak vysvětlit, proč britský stát pořád zadržuje chilského generála Augusta Pinocheta (83), zatímco nedávno odhalenou sovětskou špionku Melitu Norwoodovou (87) nechal na pokoji? Nejde o banální paralelu. Již téměř pozapomenutý stín dvojího metru, který od počátku dopadá na vlekoucí se Pinochetův případ, se odhalením Norwoodové a zamítnutím jejího stíhání znovu zviditelnil. A to snad ještě výrazněji, než když šlo o otázku, proč se podobně jako k Pinochetovi nepřistupuje i k Fidelu Castrovi nebo čínským komunistům. Tedy k diktátorům, kteří mají ruce rovněž potřísněné krví, ale žádný zatykač na ně vydán nebyl (viz Respekt č. 44/98).

S portrétem Guevary

Norwoodová, dnes prababička, dávala zamlada Moskvě informace o britských jaderných programech, a pomohla jí tak ve výrobě atomových zbraní, které ohrožovaly celý svět. Nyní žije ve svém domku v poklidné londýnské čtvrti Baxleyheath a dny tráví zaléváním květin a popíjením čaje ze svého oblíbeného hrnku s portrétem Che Guevary. Těší se klidnému stáří a ničeho se bát nemusí: „Žádný proces se konat nebude,“ uvedl britský generální prokurátor Lord Williams, „vzhledem k jejímu stáří a době, která uplynula od jejích činů.“ Lordův postoj sklidil kritiku, a to právě kvůli okamžitému srovnání s Pinochetem:…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte