Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Léčba juntou

Půvab edice Dějiny států z Nakladatelství Lidových novin spočívá mimo jiné v tom, jak rozdílně se jednotliví autoři vyrovnávají se zdánlivě jednoduchým a jednoznačně zadaným úkolem: vylíčit v chronologickém pořádku události, k nimž došlo v rámci určitého území. Projevilo se to znovu u dalšího svazku, věnovaného tentokrát trojici států Latinské Ameriky, jehož autorem je Jiří Chalupa.Snaha shrnout několik národních dějin do jedné knihy je v každém případě projektem značně ambiciózním. V tomto případě jej navíc výrazně ztížil fakt, že ačkoli spolu Argentina a Uruguay s Chile sousedí, nakresleny na mapě opticky tvoří kompaktní celek „Jižního kužele“ na špici kontinentu, z hlediska dlouhodobého historického vývoje by první dvě jmenované země mnohem lépe doplnila Paraguay (kterou navíc bude velmi těžké „přilepit“ k některému z dalších svazků edice). Zato nesourodé spojení států povodí Río de la Plata s Chile jen nedostatečně legitimizuje úvodní obecný výklad o španělské kolonizaci Ameriky.

Perón, Pinochet a ti druzí

Chalupu ovšem přitahoval jeden konkrétní „povahový rys“, který tři vybrané země skutečně spojuje. Zatímco v 16.-18. století měly pověst nejchudších, nejzaostalejších, nejméně dynamických a nejméně stabilních součástí španělských kolonií, po překonání obtíží a zmatků doprovázejících získání nezávislosti zaznamenaly výrazný hospodářský vzestup. Země s minimem barevného obyvatelstva se pyšnily svou „civilizovaností“, „evropanstvím“ a v…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte