Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Jen pro hodně bohaté

Co je v Americe běžný způsob uložení peněz pro kteréhokoli občana i cizince, z toho se v Česku stala exkluzivní výhoda běžnému smrtelníkovi nedostupná. Řeč je o státních dluhopisech - tedy cenných papírech s dlouholetou splatností, obecně považovaných za vůbec nejbezpečnější investici. Pro české střádaly je tak mnohem snazší koupit si dluhopis od Spojených států amerických nežli od své vlastní vlády.

Elitní klub

Státy obvykle vydávají své dluhopisy (tedy úročené dlužní úpisy, s nimiž se dá obchodovat na burze) pro pokrytí rozpočtového schodku, případně pro financování některé mimořádné akce. V některých českých rodinách dodnes uchovávají obligace vydané v roce 1938 na financování pohraničního opevnění; měly být splatné po padesáti letech, po měnové reformě se ale staly bezcennými. Není ostatně třeba hledat vzpomínku až v první republice - mimořádné dluhopisy byly vydány i předloni na úhradu povodňových škod.Co ale běžné obligace na deseti- či patnáctiprocentní úrok, jimiž si stát půjčuje u investorů na úhradu svých dluhů? Aukce dluhopisů, pořádané co čtvrt roku Českou národní bankou, se účastní prakticky jen čtrnáct největších hráčů domácího kapitálového trhu. Patří mezi ně pět zahraničních a sedm českých bankovních domů, které doplňují dva obchodníci s cennými papíry, Patria a Conseq. Členem tohoto elitního klubu se totiž nemůže stát každý - Česká národní banka trvá na řadě podmínek, například na dostatečném základním jmění (u bank nejméně půl…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte