Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Krok z rozbředlosti

Ani ten, kdo čekal rovnou vznik nové proevropské strany, nemusí být zklamán. Blýská se na lepší časy. Podpisem svatováclavské dohody minulé úterý se zástupci lidovců, DEU, Unie svobody a ODA vypravili hledat shodu a společný postup. Už jen to je v Česku nevídaný čin.Strany čtyřkoalice se zavázaly, že budou napříště jednat ve vzájemné shodě a že žádná z nich neuzavře sama od sebe spojenectví s jiným politickým subjektem. Končí tak neustálé pošilhávání každého po každém a všech dohromady po účasti ve vládě. Najednou začínají platit nějaká pravidla. Objevila se naděje, že se tu postupně zrodí skutečná třetí politická síla mezi demokratickými stranami. Loni lidovci vyčítali unionistům, že předem zamítli povolební jednání se sociálními demokraty. Pak zase Unie svobody nemohla překousnout, že lidovci zvedli ruce pro rozpočet menšinové vlády, a tím jí de facto dali zelenou. Teď je všem signatářům svatováclavské dohody jasný protivník - ČSSD a ODS, k sobě přitulení smluvní partneři. V tomto smyslu je minulý úterek krokem z rozbředlosti.Bylo naivní čekat místo kroku skok, chtít hned založení Unie pro Evropu. Strany by se musely vzdát své dosavadní identity, což není jen tak. Lidovci existují osmdesát let, tou tradicí se cítí vůči svým členům a voličům zavázáni. A jak chtít po Unii svobody, dvouletém nedochůdčeti, aby dobrovolně pracovala na svém zániku, když navíc bez velké námahy získala celých deset procent voličů!Sociálním a občanským demokratům se svatováclavskou dohodou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.