„Are you from Serbia?“ volá od kavárenského stolku muž v tmavých brýlích na dvojici mladých lidí s batohy, kteří zmateně zastavují. Co je zneklidnilo? Nejsme totiž někde na Západě, ale v černohorském městě Cetinje, v zemi, která dosud tvoří se Srbskem jeden stát - Svazovou republiku Jugoslávii. Citovaný výrok ukazuje, jak daleko postoupilo neporozumění mezi Černohorci a Srby. Srbština a černohorština jsou sice prakticky totožné, ale tady už Srbům prostě nikdo nerozumí. Nebo nechce rozumět.

Minomet, nebo počítač

Po celé Černé Hoře je cítit napětí. Země se rychle blíží k nezávislosti. Ti, co za samostatnost už deset let s velkými oběťmi bojují, to vítají. Ti druzí, kterých je méně a méně, si stále představují budoucnost ve svazku se Srbskem. Skutečnost jim ale nepřeje, a tak jsou stále nervóznější, frustrovanější. Cítí se zrazeni. Někteří rezignovali, ale jiní jsou ochotni případnou nezávislost přivítat se samopalem v ruce. Doufají, že jugoslávská armáda nebude stát stranou a pomůže jim.To ale Černohorcům vůbec nevadí. „Jugoslávská armáda? Té se bojíme asi jako tohohle komára,“ říká „komandant“ Bobo a ve svých prstech drtí nic netušící hmyz. Bobo je velitelem Černohorského osvobozeneckého hnutí, skupiny mužů a mladíků, kteří si o federální armádě myslí své. „To není armáda, to je obyčejná banda, která umí bojovat jen se ženami a dětmi. Jako v Bosně, jako v Kosovu.“ Bobo a jeho muži mají sice vlastní organizaci, ale volně spolupracují s policií…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte