Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Oko bez tíže

Svým posledním snímkem Hadí oči, uváděným v českých kinech, dosáhl režisér Brian De Palma bodu, k němuž směřoval celou svou předchozí tvorbou. Dovršil zde posun, který napověděla již Mission: Impossible (1996), a natočil konečně film, jehož hlavní postavou je sama kamera. Smysl De Palmova snímku leží jednoznačně mimo zápletku, která je pouze záminkou k ukázání odlišnosti Hadích očí od běžného thrilleru. Pohyb kamery zde neustále připomíná, že ve filmu není zápletka totéž co děj: zápletka, soustředěná kolem komplotu v pozadí atentátu na ministra, jenž má při boxerském utkání obdržet důkaz o nedostatcích nového raketového systému, je naprosto druhořadá a špatně sestrojená. Naopak děj filmu, jinými slovy to, co na plátně neustále vidíme, je neobyčejně zajímavý potud, pokud se na něj soustřeďuje oko kamery, jejíž vlastní pohyb je režií zcela nově vázán na pohyb postav a zároveň od něj osvobozován.

Maximální K. O.

Celý film je rozdělen na tři nestejnorodé a nestejně dlouhé části, užívající kamery různými způsoby, přičemž možnost či nemožnost jejich souladu se postupně stává hlavním tématem.První část začíná natáčením televizní zprávy o blížícím se hurikánu a boxerském zápasu; a právě ze zkušebního záběru na malé obrazovce vystupuje díky rozšíření zorného pole detektiv Rick Santoro (Nicolas Cage), jehož bude kamera sledovat ve dvanáctiminutovém dynamickém záběru, do jehož rychlého pohybu jsou vtaženy další postavy spolu s okolím a davem diváků v…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte