Když chcete do Evropské unie, musíte splnit podmínky Schengenské dohody, vzkázal začátkem roku německý ministr vnitra Otto Schilly svému českému kolegovi Václavu Grulichovi. To jinými slovy znamená, že Česko má sloužit jako jeden z migračních nárazníků, jeden z filtrů, který bude muset pilně chytat bludné duše z Východu, aby neproudily na Západ. My se ale chováme, jako bychom nevěděli, kam vlastně patříme.

Všichni tam chtějí

Loni česká policie chytila na hranicích skoro 45 tisíc cizinců, kteří je chtěli nelegálně přejít, nejvíc od roku 1993. Tři čtvrtiny z nich míří do Německa. To je vysněná země, ráj, kam se lidé z Afghánistánu, Jugoslávie, Rumunska i odjinud chtějí za každou cenu dostat. Smysl pohybu je prostý, rádi by se měli lépe. Někde je větší svoboda a blahobyt, jinde bída a ještě zlý režim.Západní Evropa uměla tenhle pohyb dobře využít. Německý ekonomický zázrak v 60. letech stál mimo jiné na ochotě Turků nechat si málo platit za hodně práce. Jenomže cizinců přišly do západní Evropy desítky milionů, takže se musela začít přílivu bránit. Přesto se do ní valí další a další tisíce lidí putujících za štěstím. U Západoevropanů rostou xenofobní pocity, pochopitelný strach o sebe. Chtějí ten pohyb za každou cenu zastavit. Většina států EU se spojila v Schengenské dohodě, kde platí, že uvnitř hranice neexistují, ale ty vnější se hlídají o to víc. Před třemi lety se v Německu od základu změnila azylová legislativa, platí přísnější podmínky,…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte